My photo
Director y Productor de Cine. Internet Marketing Strategist. 

Oscar Winners - The Complete List


Best Picture
***WINNER: 12 Years a Slave
The Wolf Of Wall StreetAmerican Hustle, Captain Phillips, Dallas Buyers, Club, Gravity, Her, Nebraska, Philomena



Best Actor

***WINNER: Matthew McConaughey - Dallas Buyers Club***
Christian Bale – American Hustle, Bruce Dern – Nebraska, Leonardo DiCaprio – The Wolf Of Wall Street, Chiwetel Ejiofor – 12 Years A Slave


Best Director
***WINNER: Alfonso Cuaron – Gravity***
David O. Russell – American Hustle, Alexander Payne – Nebraska, Steve McQueen – 12 Years A Slave
Martin Scorsese – The Wolf Of Wall Street


Best Actress
*WINNER: Cate Blanchett – Blue Jasmine***
Amy Adams – American Hustle, Sandra Bullock – Gravity, Judi Dench - Philomena, Meryl Streep – August: Osage County


Best Supporting Actor
***WINNER: Jared Leto – Dallas Buyers Club***
Barkhad Abdi – Captain Phillips, Bradley Cooper – American Hustle, Michael Fassbender - 12 Years A Slave, Jonah Hill – The Wolf Of Wall Street


Best Supporting Actress

***WINNER: Lupita Nyong'o - 12 Years a Slave***
Sally Hawkins – Blue Jasmine, Jennifer Lawrence - American Hustle, Julia Roberts – August: Osage County, June Squibb – Nebraska 


Best Costume Design
***WINNER: Catherine Martin - The Great Gatsby***
Michael Wilkinson - American Hustle
, William Chang Suk Ping - The Grandmaster
, Michael O’Connor - The Invisible Woman, Patricia Norris - 12 Years A Slave


 Best Make-Up & Hair Styling
***WINNER: Dallas Buyers Club - Adruitha Lee and Robin Mathews
***
Jackass Presents: Bad Grandpa - Stephen Prouty
, The Lone Ranger - Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny


Best Animated Short Film
***WINNER: 
Mr. Hublot - Laurent Witz and Alexandre Espigares
***
Feral - Daniel Sousa and Dan Golden, Get a Horse! - Lauren MacMullan and Dorothy McKim, Possessions - Shuhei Morita
, Room On The Broom - Max Lang and Jan Lachauer 


Best Animated Feature
***WINNER: Frozen***
The Croods, Despicable Me 2, Ernest & Celestine, The Wind Rises 


Best Visual Effects
***WINNER: Gravity - Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould
***
The Hobbit: The Desolation Of Smaug - Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds,
Iron Man 3 - Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick
, The Lone Ranger - Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams and John Frazier, Star Trek Into Darkness - Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton


Best Cinematography
***WINNER: Gravity***
The Grandmaster
, Inside Llewyn Davis
, Nebraska, Prisoners


Best Film Editing
***WINNER: Gravity - Alfonso Cuarón and Mark Sanger***
American Hustle - Jay Cassidy, Crispin Struthers and Alan Baumgarten, Captain Phillips - Christopher Rouse
, Dallas Buyers Club - John Mac McMurphy and Martin Pensa
, 12 Years A Slave - Joe Walker 



Best Documentary Short Subject
***WINNER: The Lady in Number 6: Music Saved My Life - Malcolm Clarke and Nicholas Reed
***
CaveDigger - Jeffrey Karoff
, Facing Fear - Jason Cohen
, Karama Has No Walls - Sara Ishaq
, Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall - Edgar Barens  



 Best Live Action Short Film
***WINNER: Helium Anders Walter and Kim Magnusson
***
Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me) Esteban Crespo


Avant Que De Tout Perdre (Just before Losing Everything) Xavier Legrand and Alexandre Gavras

Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)Selma Vilhunen and Kirsikka Saari


The Voorman Problem Mark Gill and Baldwin Li


Best Documentary Feature

***WINNER: 20 Feet from Stardom***
The Act Of Killing,Cutie And The Boxer, Dirty Wars, The Square


Best Foreign Language Feature
***WINNER: The Great Beauty***
The Broken Circle Breakdown,The Hunt, The Missing Picture, Omar


Best Original Song
***WINNER: Let It Go – Frozen***
Alone Yet Not Alone - Alone Yet Not Alone, Happy – Despicable Me 2, The Moon Song – Her, Ordinary Love – Mandela: Long Walk To Freedom


Best Sound Editing
***WINNER: Gravity***
All Is Lost - Steve Boeddeker and Richard Hymns

Captain Phillips - Oliver Tarney
Gravity Glenn Freemantle

The Hobbit: The Desolation Of Smaug - Brent Burge

Lone Survivor - Wylie Stateman
Best Sound Mixing
***WINNER: Gravity - Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead and Chris Munro***

Captain Phillips - Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith and Chris Munro


The Hobbit: The Desolation Of Smaug - Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick and Tony Johnson


Inside Llewyn Davis - Skip Lievsay, Greg Orloff and Peter F. Kurland

Lone Survivor - Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow

Best Original Score
***WINNER: Steven Price, Gravity
***
John Williams, The Book Thief
, William Butler and Owen Pallett, Her
, Alexandre Desplat, Philomena
Thomas Newman, Saving Mr. Banks



Best Production Design
***WINNER: The Great Gatsby
 Production Design: Catherine Martin; Set Decoration: Beverley Dunn***
American Hustle
 Production Design: Judy Becker; Set Decoration: Heather Loeffler

Gravity
 Production Design: Andy Nicholson; Set Decoration: Rosie Goodwin and Joanne Woollard
Her
 Production Design: K.K. Barrett; Set Decoration: Gene Serdena

12 Years A Slave
 Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Alice Baker



Best Adapted Screenplay

***WINNER: John Ridley - 12 Years a Slave***
Richard Linklater, Julie Delpy & Ethan Hawke – Before Midnight

Billy Ray – Captain Phillips
Steve Coogan & Jeff Pope – Philomena
Terence Winter – The Wolf Of Wall Street

Best Original Screenplay
***WINNER: Spike Jonze - Her***
Eric Singer & David O. Russell – American Hustle, Woody Allen – Blue Jasmine, Craig Borten & Melisa Wallack – Dallas Buyers Club, Bob Nelson - Nebraska 

The Baby Cries by Mario J. Novoa